Jak si založit žitný kvásek
PŘÍPRAVA VLASTNÍHO ŽITNÉHO KVÁSKU. 14-TI DENNÍ.
CO BUDEME POTŘEBOVAT ? :
VYŠŠÍ SKLENICE CCA 500 ML
POLÉVKOVÁ LŽÍCE
SILIKONOVÁ STĚRKA
MOUKA ŽITNÁ CELOZRNNÁ (POZDĚJI ŽITNÁ CHLEBOVÁ)
VLAŽNÁ VODA
DEN 1.
50 g žitná celozrnná mouka, 50 - 60 ml vlažné vody.
Ve vyšší sklenici smícháme výše uvedené ingredience na hustší těstíčko, tak aby se zapracovala všechna mouka. Stěrkou setřeme z okrajů i lžíce. (POZOR DO SKLENICE NIKDY NESAHEJTE RUKOU). Lehce přiklopíme a necháme 24 hodin na teplejším místě kvasit. Těsto po umíchání před kvašením viz obrázky níže. Gumička složí jako míra, jak kvásek nabíhá.
DEN.2.
Druhý den, po 24 hodinách je vidět jak nám kvásek krásně "bublinkuje" a vyběhl nad gumičku. Přidáme do něj 2 polévkové lžíce žitné celozrnné mouky a přibližně 2-3 lžíce vlažné vody. Opět vymícháme hustší těstíčko, setřeme z okrajů nádoby , lehce přiklopíme a dáme kvasit na teplé tmavé místo.
Na obrázcích vykynutý kvásek po 1 dni, konzistence a kvásek před dalším odpočinkem. Gumička posunuta o další kousek nahoru.
DEN 3.
Zopakujeme stejný postup jako den druhý a opět nechat na 24 hodin kvasit na teplém tmavém místě
.Na obrázcích vykynutý kvásek po 1 dni, konzistence a kvásek před dalším odpočinkem. Gumička posunuta o další kousek nahoru.
(POZOR DO SKLENICE NIKDY NESAHEJTE RUKOU).
DEN 4.
Dnes našemu kvásku změníme mouku a sklenici. V tomto případě použita mouka žitná chlebová hladká a sklenice o objemu cca 300 ml.
Z původního kvásku odebereme vrchovatou lžíci a přesuneme do nové čisté sklenice, přidáme 2 lžíce žitné chlebové mouky a asi 3 lžíce vody, aby nám vzniklo hustší kašovité těstíčko. Setřeme stěrkou ze lžíce a stěn sklenice (NIKDY NE PRSTEM) a přiklopíme víčkem. Opět necháme 24 hodin kvasit na tmavém teplejším místě.
zbylý kvásek můžeme přidat do jakéhokoliv těsta, případně s ním zahustit polévku nebo jej vyhodit. NESKLADOVAT!
DEN 5.
Od tohoto dne budeme vždy odebírat lžíci kvásku do nové, čisté sklenice.
Připravíme si sklenici o objemu cca 300 ml a opět odebereme lžíci kvásku. Dále pokračujeme stejně jako 4. den. Nakonec přiklopíme víčkem a zase necháme na 24 hodin kvasit.
DEN 6.
Stejný postup jako 5. den. Na obrázcích: vykvasený kvásek (i pohled shora), konzistence po odebrání a smíchání a výška těstíčka ve sklenici před odpočinkem.
PÉČE O KVÁSEK OD 7 DNE :
Od sedmého dne je péče o kvásek téměř stejná, jen s rozdílem, že ho sledujeme již po 12-ti hodinách.
1. z vykvaseného kvásku z předchozího dne odebereme lžíci jak jsme zvyklí, dokrmíme, lehce přiklopíme a uložíme na místo se stálou teplotou.
2. po 12-ti hodinách kvásek zkontrolujeme.
a) pokud vidíme, že kvásek naběhl jen kousek a má bublinky, necháme jej kvasit dalších 12 hodin.
b) pokud vidíme, že kvásek vyběhl až nahoru, ale při pohledu do sklenice je dole, znamená, že je hladový a je potřeba jej nakrmit. To uděláme stejně jak jsme tvyklí od bodu 1. a opět uložíme a po 12-ti hodinách zkontrolujeme.
Tento postup opakujeme dalších 5 dní, po této době by kvásek měl vypadat asi takto:
velké bubliny a měl by vyběhnout nahoru a udržet se.
Takový kvásek je již připraven k pečení. (na rozkvas)
O skladování kvásku a co se zbylým kvasem se dozvíte zase v jiném článku.. :-)